MACARİSTAN OTURUM İZNİ

Macaristan'da Yaşam ve Çalışmak

Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyesi olan Macaristan, Dünyada en çok ziyaret edilen 30 yer arasında yer alan ve Orta Avrupa’nın kalbinde gelişen bir merkez olan Macaristan,bu kıdemli kıtadaki en çok ziyaret edilen, kültürel olarak zengin ve yerleşmiş ülkelerden biridir. Ülke, zengin ve çeşitli kültürü,evrensel sağlık hizmetleriyle; Avrupa’nın merkezinde mükemmel bir konuma sahiptir.

Macaristan’da uzun süreli kalmayı amaçlayanların Türkiye Macaristan Konsolosluğu'na bizzat kendilerinin çalışma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Macar kökenli olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Macaristan’da çalışacağı firma veya işyeri sahibi de Macaristan göçmenlik bürosuna, çalıştıracağı yabancı uyruklu işçi için başvuruda bulunur. Başvurular yasal koşulları karşılayıp T.C. vatandaşına çalışma izni vizesi Macaristan Konsolosluğundan verilmesinin akabinde, oturum izni başvurusu Macaristan’da ikamet edilecek bölge veya şehirdeki Göçmenlik ofisine kısa bir sürede yapılmalıdır.

Oturum izni süresi çalışma izni süresini aşmayacak şekilde verilir. Çalışma izni vizesiyle Macaristan’a vardıktan sonra 30 gün içinde ikamet bilgilerinizi Göçmenlik ofisine bildirerek oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada Macaristan Göçmenlik ve Vatandaşlık Formunu doldurarak kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekecektir. Macaristan oturum izni başvuruları posta yoluyla kabul edilmemektedir.

Macaristan’da iş yapmak için çalışma izni gerekiyor mu?

1. Yönetim Pozisyonu

Şirket sahibi veya şirketin idari konumuna ilişkin herhangi bir direktör veya hisse sahibi Macaristan’da çalışma izni almak zorunda değildir. Yönetim etkinlikleri: anlaşma imzalamak, toplantıya katılmak, çalışanların denetlemek, telefon görüşmeleri yapmak

2. Çalışan Pozisyonu

Müşterilerle etkileşime giren bir şirket çalışanı olarak temsil eden bir çalışanın çalışma izni alması gerekiyor. Çalışan etkinlikleri: ürün satıcısı, restoranda garsonluk, Üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma izni alma süreci Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı’nın 16/2010 (V.13.) numaralı kararnamesiyle düzenlenmiştir.

İstihdam Amaçlı Macaristan Oturma İzni

İstihdam amaçlı Macaristan oturma izni aşağıdaki kriterlere uyan kişilere verilmektedir; 

  • Şirket sahibi, önde gelen ofis sahibi veya yönetim üyeleri,
  • Bir ticaret birliğinin veya diğer kar amacıyla kurulmuş tüzel kişiliğin temsilci veya denetleyici organı.

Tek izin: Üçüncü ülke vatandaşlarına belirli bir işverenle istihdam ilişkisi kurma ve Macaristan topraklarında kalma yetkisi veren oturma izni
Tekli başvuru prosedürü: Üçüncü ülke vatandaşlarına 180 gün içinde 90 günden fazla Macaristan topraklarında kalma ve üçüncü ülke vatandaşı tarafından sunulan başvuruyu temel alarak belirli bir işverenle istihdam ilişkisi kurmasına izin veren bir prosedür

Macaristan Oturma İzni Başvuru Süreciyle İlgili Gerekli Bilgiler

Başlıca Gerekenler:

  • Eksiksiz ve doğru doldurulmuş vize başvuru formu,
  • Gerekli eklentiler
  • Vize başvuru ücretinin ödenmesi.

Sağlık engeli olmadığı sürece başvuranın Macaristan oturma izni başvurusunu bizzat yapması gerekiyor. Başvuru anında başvuranın fotoğrafı çekilir, 6 yaşından büyük başvuranların parmak izleri alınır. 

Macar yasalarının belirttiğine göre Macaristan oturma izni için sadece Macar elçiliklerinden değil, Macaristan'dan da başvuru yapılabilir. Yani Macaristan’da bulunan bir üçüncü ülke vatandaşı başvuru sebebinin aile birleşimi, tıbbi tedavi veya araştırmaysa veya başvuran kişi II. Annex of the Council Regulation (EC) No 539/2001’de belirtilen ülkelerden birinin vatandaşıysa veya kişinin ailesinden biri Macaristan’da yasal olarak kalıyorsa Göç ve Vatandaşlık Bürosu’ndan Macaristan oturma izni başvurusu yapabilir.

Macaristan oturma izni uzatma başvurusu oturma izninin sona ermesinden en geç 30 gün önce, Göç ve Vatandaşlık Bürosunun sorumlu bölge müdürlüğüne bizzat yapılmalıdır.
Diğer amaçlar için Macaristan oturma izni başvurusu, tek başvuru prosedürü harici, 21 gün içinde bölge müdürlüğü tarafından sonuçlanır. Başvuran kişi oturma iznini yabancılar polis yetkililerinden posta yoluyla talep edebilir veya bizzat bölge müdürlüğünden alabilir

MACARİSTAN OTURUM İZNİ