POLONYA OTURUM İZNİ

Yabancı uyruklu kişilerin Polonya’da 3 ay veya daha uzun süreyle kalabilmeleri için Polonya oturma izni sahibi olmaları gereklidir. Polonya oturum izni için başvuru sahibinin şahsen başvuruda bulunması gerekir. Bununla birlikte çocukların da şahsen başvuru sırasında hazır bulunmaları gereklidir. 18 yaşın altındaki reşit olmayanların başvuru işlemlerini ebeveynlerinden biri veya vasileri yapabilir.

Vizeye ilişkin Topluluk Yasası'nı oluşturan Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Topluluğu Konseyi’nin yabancılar yasası uyarınca, Schengen vizesi almak üzere başvurunun planlanan seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması gerekir.

Pasaportun Geçerliliğine İlişkin Kriterler

Polonya oturum izni başvurusu için kullanılacak olan pasaportun ilk sayfasının fotokopisi gerekmektedir. Pasaportun seyahat sonrası için en az 3 ay geçerli olması gerekir. Vizenin basılabilmesi için ayrılmış en az 2 boş sayfa olmalıdır. Başvuru sahininin başka pasaportu varsa başvuruya eklenmesi gerekir.

Fotoğraf ile İlgili Aranan Kriterler

Fotoğrafın 3,5 x 4,5 cm ebatlarında, güncel, son 6 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz olması gereklidir. Başvuru sahibinin gözlüksüz olması, gözlerinin açık ve karşıya bakması, saçlarının yüzü kapatmaması, yüzünün ifadesinin doğal olması gerekmektedir. 

Vize Başvuru Formu

Formun Latin harfleri ile doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekir. Reşit olmayan çocukların imzalı form ile başvurusunu her iki velisi veya vasi yapabilir. Polonya vize başvuru formunda belirtilen bilgiler başvuru yapılan vize türünün dışında olmamalıdır. Polonya Schengen vizesi başvuru işlemlerinde Polonya vize başvuru formunun doğru ve tam bir şekilde doldurulması gereklidir.  Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup Polonya’ya seyahat edecek kişilerin vize tiplerine göre doldurması zorunlu olan bir belgedir.

Vize Harcı

Polonya oturum izni başvurusu için Polonya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize harcının ödenmesi gerekmektedir.

POLONYA OTURUM İZNİ